Siewniki rolnicze – maszyny do różnych zadań

siewniki rolnicze

Siewniki rolnicze to zbiorcze określenie, którego używamy zarówno w kontekście maszyn przeznaczonych do wysiewu nasion, jak i siewników do nawozu. Warto przy tym pamiętać, że siewniki do nasion i siewniki do nawozu to dwa różne typu urządzeń, których nie używa się zamiennie w zależności do bieżących potrzeb gospodarstwa rolnego. To oznacza, że w nowoczesnym gospodarstwie rolnym znajdziemy przynajmniej dwa siewniki rolnicze – jeden do nasion, drugi do nawozu. Jak działają rozsiewacze nawozu?

Na pytanie o specyfikę działania siewników do nawozu postaramy się odpowiedzieć na przykładzie rozsiewacza nawozu S2800 Large Twin.

Zasada działania rozsiewacza nawozu

Dawniej obornik rozrzucano po polu ręcznie. Wykorzystywano w tym celu wóz, widły, a nierzadko także starsze dzieci. Dzisiaj do wysiewania nawozu stosuje się specjalne maszyny rolnicze, które są nie tylko o wiele szybsze od ludzkich rąk, ale przede wszystkim o wiele bardziej precyzyjne, dzięki czemu zapewniają równomierny wysiew nawozu na całej powierzchni pola uprawnego.

Rozsiewacz nawozu S2800 Large Twin jest rozsiewaczem zawieszanym. Urządzenie jest połączone z ciągnikiem za pomocą TUZ. Standardowo rozsiewacz ma pojemność 650 litrów, ale pojemność ta może być dodatkowo zwiększona do 850 lub 1000 litrów. Do zwiększania pojemności rozsiewacza służy nadstawka.

Zdecydowana większość nowoczesnych siewników do nawozu jest już wyposażona w hydraulicznie otwierany wylot nawozu, którym operator ciągnika może sterować z kabiny, bez zatrzymywania ciągnika. Otwierany i zamykany wylot nawozu zapobiega niepotrzebnemu rozsiewaniu nawozu, co pozwala na swobodne przemieszczanie zbiornika także pod drogach publicznych. To także spora oszczędność nawozu, zwłaszcza w sytuacji, w której z jakiś przyczyn chcemy odżywić wyłącznie wybrane części pola.

Szerokość robocza siewnika jest regulowana. To pozwala na optymalizację pracy urządzenia adekwatnie do rodzaju wysiewanego nawozu. Zbiornik siewnika ma kształt litery V, co zapewnia bezproblemowe osuwanie się nawozu w kierunku wylotu. W omawianym modelu dodatkowo na dole zbiornika zamontowano pionowe mieszadło, które ułatwia nieprzerwany przepływ nawozu zapewniając jego równomierną dystrybucję na całej trasie ciągnika.